Audyt to pojęcie znane praktycznie wszystkim przedsiębiorcom. Wiele branż musi regularnie przeprowadzać certyfikację swojej firmy – również zwaną audytem. Niekiedy zatrudnia się w tym celu zewnętrznych audytorów. Innym razem są oni wyznaczeni przez organizację nadzorującą działania firmy. W jeszcze w innych przypadkach jest on organizowany wewnętrznie i audytorem może być pracownik firmy. Audyty potrafią dotyczyć naprawdę różnych spraw, takich jak certyfikacja komponentów czy sprawdzanie struktur i systemów działania. Jest też i audyt Polityki Rachunkowości.

 

Do czego służy audyt Polityki Rachunkowości?

Audyt Polityki Rachunkowości, tak jak każdy inny audyt, ma na celu wykrycie oraz usunięcie nieprawidłowości. Audyt upewnia także przedsiębiorcę, że osoby, którym powierza swoją rachunkowość, są kompetentne oraz prowadzą ją w odpowiedni sposób.

Właściciel firmy może wykonać audyt samodzielnie lub zlecić jego przeprowadzenie kompetentnym pracownikom bądź firmom zewnętrznym.

 

Jak często przeprowadzać audyt Polityki Rachunkowości?

Audyty warto przeprowadzać przynajmniej raz w roku. Zaleca się jednak, by audyt Polityki Rachunkowości robić częściej. Zwłaszcza w przypadku zmian w przepisach lub wśród załogi odpowiedzialnej za politykę rachunkowości. Dlaczego?

Wobec gwałtownie zmieniających się przepisów audyt raz do roku może się okazać niewystarczający. A to może prowadzić do konsekwencji prawnych – więcej na ten temat pisaliśmy tutaj. Dodatkowo niekiedy zmienia się osoba odpowiedzialna za politykę rachunkowości. Przy każdej większej zmianie warto przeprowadzić dodatkowy audyt. Dużo łatwiej jest wprowadzić poprawki do wcześnie wykrytych błędów, niż do tych wykonanych w dalekiej przeszłości.

 

Zadania audytora Polityki Rachunkowości

Audytor powinien sprawdzić 4 główne obszary. Przede wszystkim czy Polityka Rachunkowości prowadzona jest:

  • Rzetelnie – czyli czy Polityka Rachunkowości jest dostosowana do potrzeb firmy i odzwierciedla jej stan rzeczywisty?
  • Czytelnie – czyli czy Polityka Rachunkowości zawiera informacje zrozumiałe dla kogoś, kto zobaczy ją pierwszy raz. Czy jest ona jasna i klarowna dla wszystkich zainteresowanych; niezależnie czy będzie to pracownik działu księgowości, właściciel czy kontroler z urzędu.
  • Bezbłędnie
  • Bieżąco – czyli czy terminy wymagane przez przepisy prawa są uwzględnione i stosowane w Polityce Rachunkowości?

 

Błędy w audycie Polityki Rachunkowości

Co robić, jeśli audytor wykryje błędy?

  • COFNĄĆ SIĘ DO POCZĄTKU – określić moment, od którego błąd wkradł się w dokumenty. Jeśli błędne działania trwają jakiś czas, zdecydowanie łatwiej będzie je skorygować, jeśli naszą analizę zaczniemy od początku, nie od końca.
  • USTALIĆ, Z CZEGO WYNIKA BŁĄD – kiedy znajdziemy już moment, w którym popełniono błąd, warto ustalić jego przyczynę. Czy to zwykła pomyłka? Czy wynika z czyjejś niekompetencji? Czy może z niejasnych struktur?
  • WPROWADZIĆ KOREKTY – korekty to najbardziej nielubiany element pracy u większości pracowników działów rachunkowych; jest on jednak niezbędny, by naprawić wykryty błąd.
  • PODJĄĆ DZIAŁANIA PREWENCYJNE – błędy się zdarzają, najważniejsze jednak, by nie popełniać tego samego błędu drugi raz. Żeby tak się stało, trzeba działać nie tylko naprawczo, ale i prewencyjnie.

 

DOBRA PAKTYKA:

Dobrym sposobem na unikanie powtarzania błędów jest ich wypisanie przy określonym działaniu. Podejmując to działanie ponownie, można łatwo sprawdzić, czy błędy nie zostały powtórzone i momentalnie je skorygować. Dzięki takiemu działaniu dużo łatwiej jest wyeliminować większość częstych pomyłek. I co za tym idzie, doprowadzić do sytuacji, w której audyt Polityki Rachunkowości nie będzie wykazywał błędów.

Szukasz wsparcia w przeprowadzaniu audytów Polityki Rachunkowości? Jesteśmy dla Ciebie – kliknij TUTAJ!

Michalina-Behrendt-Budych

Prezes Zarządu
Główna Księgowa

Doświadczona specjalistka z obszaru rachunkowości i finansów. Obecnie pełni funkcję Prezesa Zarządu oraz Głównej Księgowej w Biurze Rachunkowym TAXO. Pasję do rachunkowości rozwija od 2013 roku, zdobywając cenne umiejętności w różnych firmach. Kładzie nacisk na ciągły rozwój, uczestnicząc aktywnie w szkoleniach i wydarzeniach branżowych, wierząc, że zawsze istnieje możliwość znalezienia rozwiązania.

Więcej informacji o Michalinie

Zapraszamy do indywidualnej konsultacji.

Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i pomożemy Ci znaleźć najbardziej efektywne rozwiązania dla Twojego biznesu.

Dołącz do naszego newslettera

i zyskaj bezpłatny dostęp do najnowszych informacji z branży księgowej, podatkowej oraz prawnej, aktualnych trendów w kryptowalutach i niezbędnych porad dla Twojego biznesu. Bądź na bieżąco i nie przegap żadnej ważnej zmiany, która mogłaby wpłynąć na Twoją firmę. Z nami zawsze będziesz krok przed konkurencją!