O Polityce Rachunkowości pisaliśmy we wcześniejszych wpisach w kontekście podstawowych funkcji, najczęstszych błędów oraz ich konsekwencji prawnych. Teraz przyjrzyjmy się jakie znaczenie ma Polityka Rachunkowości dla Zarządu.

Przeprowadzając audyt Polityki Rachunkowości można nie tylko ocenić ogólną kondycję finansową firmy. Na jej podstawie można także budować strategie jej rozwoju. Jakie decyzje strategiczne można rozsądnie podejmować w oparciu o ten dokument?

 

Znaczenie Polityki Rachunkowości dla decyzji inwestycyjnych

Rozwijająca się firma wymaga ciągłych nakładów finansowych m.in. na materiały bieżące, potrzebne do działania firmy. Niezbędne są też ulepszenia i naprawy. Tak, by jakość usług ciągle wzrastała (a przynajmniej nie spadała), natomiast firma zachowała ciągłość funkcjonowania.

Czy da się podejmować decyzje związane z tego typu gospodarowaniem zasobami, czy nawet decyzje o zamówieniach towarów na zapas – bez właściwego rozeznania w sytuacji finansowej firmy?

Czy można planować zmiany w firmie lub jej ofercie bez analizy bilansu poniesionych wydatków i otrzymanych przychodów? W przypadku producentów bardzo duży wpływ na jakość produktu końcowego ma jakość użytych materiałów. Może się okazać, że poduszka finansowa firmy pozwala na  poszukiwanie dostawcy, który będzie oferował lepszy produkt. Z drugiej strony część wydatków być może należy ograniczyć, odłożyć w czasie lub poszukać tańszych zamienników. Wszystkie te rozterki osoba zarządzająca spółką może rozwiązać dzięki dobrze napisanej, rzetelnie prowadzonej i regularnie audytowanej Polityce Rachunkowości.

 

Polityka cenowa firmy

Kolejny rodzaj działań, które umożliwia rzetelne prowadzenie Polityki Rachunkowości, to polityka cenowa oferowanych produktów lub usług. Może się okazać, że zamiast rezygnować z  jakości produktu końcowego (poprzez zamawianie tańszych materiałów), lepiej podnieść jego cenę. Z drugiej strony niski przychód może być związany z tym, że produkt jest za drogi i to jest przyczyną małego zainteresowania klientów.

Sprawdzenie i przeanalizowanie tych wszystkich danych jest  możliwe tylko przy skutecznym prowadzeniu Polityki Rachunkowości. Dzięki temu w wydatkach i przychodach panuje porządek. Nie ma wątpliwości gdzie szukać danych niezbędnych do podejmowania strategicznych decyzji.

Polityka kadrowa firmy wobec Polityki Rachunkowości

O wyznaczaniu odpowiedzialności oraz konsekwencjach błędnego prowadzenia Polityki Rachunkowości wspominaliśmy już w poprzednim artykule z serii – więcej tutaj.

Ale Polityka Rachunkowości to nie tylko kwestia kadr księgowości. Raporty finansowe mogą wykazać choćby braki kadrowe lub nadmiar pracowników w danych obszarach firmy.

Analiza raportów finansowych nt. wynagrodzeń może przynieść niemałe zaskoczenie, jak niewielki procent stanowią pensje na tle wszystkich wydatków firmy. Taki wniosek powinien skłaniać Zarząd do przeanalizowania konkretnych wynagrodzeń. Może się bowiem okazać, że niektórzy pracownicy zasługują na wyższą gratyfikację. Oby nie znaleźli jej u konkurencji!

 

Wpływ Polityki Rachunkowości na relacje z kontrahentami

Analiza przychodów, ich regularności, produktywności pracowników czy możliwości posiadanych maszyn może skłonić do podejmowania kroków prorozwojowych.

Może się okazać, że przy odpowiednim prowadzeniu oraz dysponowaniu środkami firma może poszerzyć horyzonty i poszukać nowych kontrahentów. Nie jest zaskoczeniem, że lepiej mieć 10 mniejszych kontrahentów niż 2 dużych, którzy w zasadzie utrzymują i uzależniają całą firmę. Jeśli jeden z nich zakończy współpracę, firma może zostać “na lodzie”. Przy posiadaniu większej ilości kontrahentów, nawet jeśli część z nich nie zamawia produktów równie regularnie, firma ma zapewnioną płynność finansową. Niezależnie od sytuacji w przedsiębiorstwach współpracujących.

Analogiczna sytuacja dotyczy dywersyfikacji dostawców i łańcuchów dostaw – ich znaczenie uwidocznił zwłaszcza kryzys covidowy

Wszystkie wspomniane sytuacje pokazują, że osoba zarządzająca firmą musi dobrze orientować się w jej sytuacji finansowej. To pomaga podejmować mądre decyzje strategiczne dla spółki. A jest to możliwe tylko przy prowadzeniu, i to rzetelnym prowadzeniu, Polityki Rachunkowości.

Szukasz wsparcia w stworzeniu optymalnej – dopasowanej do potrzeb i sytuacji rynkowej – Polityki Rachunkowości? Stworzymy ją dla Ciebie! Umów się na rozmowę z naszymi ekspertami – więcej TUTAJ

Michalina-Behrendt-Budych

Prezes Zarządu
Główna Księgowa

Doświadczona specjalistka z obszaru rachunkowości i finansów. Obecnie pełni funkcję Prezesa Zarządu oraz Głównej Księgowej w Biurze Rachunkowym TAXO. Pasję do rachunkowości rozwija od 2013 roku, zdobywając cenne umiejętności w różnych firmach. Kładzie nacisk na ciągły rozwój, uczestnicząc aktywnie w szkoleniach i wydarzeniach branżowych, wierząc, że zawsze istnieje możliwość znalezienia rozwiązania.

Więcej informacji o Michalinie

Zapraszamy do indywidualnej konsultacji.

Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i pomożemy Ci znaleźć najbardziej efektywne rozwiązania dla Twojego biznesu.

Dołącz do naszego newslettera

i zyskaj bezpłatny dostęp do najnowszych informacji z branży księgowej, podatkowej oraz prawnej, aktualnych trendów w kryptowalutach i niezbędnych porad dla Twojego biznesu. Bądź na bieżąco i nie przegap żadnej ważnej zmiany, która mogłaby wpłynąć na Twoją firmę. Z nami zawsze będziesz krok przed konkurencją!