Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej to na ogół ekscytacja, ale także szereg obaw i wątpliwości. Jak optymalnie rozłożyć koszty? Jak szukać oszczędności? Jaka forma prowadzenia biznesu będzie najkorzystniejsza? Jednym z rozwiązań są start-up’y. na czym polega start-up? Jak wygląda opodatkowanie start-up’ów? Z jakich ulg mogą korzystać start-up’y? Sprawdźmy!

 

Co to jest start-up?

Start-up to nie każda dowolna działalności na etapie startu. Kategoria start-up’u dotyczy tych działalności, które wiążą się z nowatorskością. Przykładem nowatorskiego podejścia w biznesie może to być aktywność w nowopowstającej branży, innowacyjny może być produkt, albo też usługa, której jeszcze nikt nie świadczy. Wszystkie działalności młodsze niż 5 lat wprowadzające innowacyjną ofertę lub model mogą być nazwane start-up’em. Jakie są zasady opodatkowania start-up’ów?

 

Zasady opodatkowania start-up’ów

Analogicznie do zakładania tradycyjnej działalności gospodarczej, osoby decydujące się na start-up muszą też zdecydować, jaką wybiorą formę działalności. Od tego wyboru będzie zależał sposób opodatkowania. Przyjrzyjmy się podstawowej formie działalności, czyli jednoosobowej działalności gospodarczej.

Tak jak w sytuacji wszystkich jednoosobowych działalności gospodarczych, przedsiębiorca może zdecydować o formie opodatkowania. Może wybrać:

RYCZAŁT, który polega na opodatkowaniu przychodu, bez możliwości odliczenia kosztów jego uzyskania. Stawka ryczałtu waha się między 3 a 17% i jest zależna od rodzaju prowadzonej działalności. Nie ma tu kwoty wolnej od podatku, nie można rozliczyć się z razem ze współmałżonkiem, a także skorzystać z wielu ulg.

PODATEK LINIOWY ze stałą stawką podatku 19% i z możliwością skorzystania z kwoty wolnej oraz kosztów uzyskania przychodów. W tym rozwiązaniu nie można jednak rozliczyć się z małżonkiem ani z dzieckiem, przysługuje więcej ulg niż przy ryczałcie, ale mniej niż przy skali podatkowej.

PODATEK NA ZASADACH OGÓLNYCH, czyli według skali podatkowej – podatek 12 % od dochodów do kwoty 120 000 zł, a powyżej 32%. Pozostałe kwestie uregulowane są tak jak w umowie o pracę, tj. można skorzystać z kwoty wolnej od podatku, odliczyć koszty uzyskania przychodów oraz rozliczyć się wspólnie z małżonkiem i skorzystać z ulg przy rozliczeniu rocznym.

 

Innymi formami prowadzenia działalności, które należy uwzględnić pod kątem najoptymalniejszej formuły opodatkowania start-up’u to:

W przypadku wymienionych wyżej spółek kapitałowych opodatkowane będą dwa podmioty. Sama spółka, opodatkowana podatkiem CIT w stawce 9% lub 19 % od przychodów spółki. A także wspólnicy, płacący podatek 19 procentowy od wypłacanych im wynagrodzeń. Więcej o opodatkowaniu estońskim CIT przeczytasz TUTAJ.

 

Spółki, których opodatkowanie obejmuje jedynie przychody wspólników (w stawce 19%) i nie dotyczy przychodów spółki jako podmiotu, to:

  • spółka komandytowo-akcyjna
  • spółka partnerska
  • spółka jawna
  • spółka komandytowa
  • spółka cywilna

 

Podwójne opodatkowanie start-up’ów

Według wyników badań najwięcej start-up’ów decyduje się na założenie spółki z o.o. Nawet pomimo podwójnego opodatkowania tych spółek. Z pewnością czynnikiem zachęcającym innowacyjnych przedsiębiorców do tej formy prowadzenia działalności jest fakt niskiego minimalnego kapitału początkowego. Wynosi on jedynie 5 tysięcy zł. Przykładem innej potencjalnej korzyści jest łatwość założenia oraz zamknięcia takiej działalności.

 

Opodatkowanie start-up’ów: z jakich ulg podatkowych mogą korzystać?

Najczęściej wykorzystywane i najpopularniejsze ulgi to:

  • ulga na nowe technologie – dotyczy przedsiębiorców opodatkowanych na zasadach ogólnych, którzy wprowadzali nowe technologie. Mogą oni odliczyć od podatku do 50% kosztów poniesionych na zakup nowych technologii.
  • ulga na działalność badawczo-rozwojową – zasady podobne jak przy uldze na nowe technologie, jednakże skorzystać mogą również przedsiębiorcy na podatku liniowym.
  • IP BOX – zmniejsza podatek do 5% i dotyczy przedsiębiorców opodatkowanych na podatku liniowym lub skali podatkowej, prowadzących działalność badawczo-rozwojową. Dodatkowym warunkiem jest bycie właścicielem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej – istnieje zamknięty katalog takich działalności. Więcej o uldze IP BOX przeczytasz TUTAJ.

 

Michalina-Behrendt-Budych

Prezes Zarządu
Główna Księgowa

Doświadczona specjalistka z obszaru rachunkowości i finansów. Obecnie pełni funkcję Prezesa Zarządu oraz Głównej Księgowej w Biurze Rachunkowym TAXO. Pasję do rachunkowości rozwija od 2013 roku, zdobywając cenne umiejętności w różnych firmach. Kładzie nacisk na ciągły rozwój, uczestnicząc aktywnie w szkoleniach i wydarzeniach branżowych, wierząc, że zawsze istnieje możliwość znalezienia rozwiązania.

Więcej informacji o Michalinie

Zapraszamy do indywidualnej konsultacji.

Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i pomożemy Ci znaleźć najbardziej efektywne rozwiązania dla Twojego biznesu.

Dołącz do naszego newslettera

i zyskaj bezpłatny dostęp do najnowszych informacji z branży księgowej, podatkowej oraz prawnej, aktualnych trendów w kryptowalutach i niezbędnych porad dla Twojego biznesu. Bądź na bieżąco i nie przegap żadnej ważnej zmiany, która mogłaby wpłynąć na Twoją firmę. Z nami zawsze będziesz krok przed konkurencją!