W niektórych branżach nie ma wątpliwości, że zwierzęta można zakupić na firmę. W sklepie zoologicznym stanowią one jedno z głównych źródeł dochodu działalności. Trudno też sobie wyobrazić, żeby firma zajmująca się hipoterapią nie posiadała koni. Ale nawet w takich firmach pojawia się pytanie, jak rozliczyć zakup zwierząt? A także zakup odpowiedniej żywności czy innych produktów niezbędnych do utrzymania. Co ze zwierzętami, które nie są tak oczywistym zakupem jak te wspomniane powyżej, np. psy stróżujące albo rybki w akwarium w holu? Przyjrzyjmy się jak wygląda zakup zwierząt na firmę i jego rozliczenie!

 

Uzasadnienie zakupu zwierząt na firmę

Nie w każdej działalności zakup zwierzęcia będzie miał jakikolwiek związek z uzyskaniem przychodu. Jednak w niektórych – przy odpowiedniej argumentacji – okazuje się potrzebny.

Na przykład, czy dziecku nie będzie się przyjemniej przychodziło na badanie do dentysty, jeśli w poczekalni gabinetu będzie piękna papuga? Albo czy pracownicy nie będą wydajniejsi, jeżeli w trakcie przerwy w pracy będą mogli pobawić się ze świetnie aportującym psem lub pogłaskać kota w firmowej strefie relaksu?

Tak jak w wielu przypadkach, każdą sytuację trzeba oceniać indywidualnie. Inaczej będzie się miał zakup 5 psów na firmę zatrudniającą 200 pracowników, a inaczej na jednoosobową działalność gospodarczą z siedzibą w prywatnym budynku. Z tej przyczyny warto zastanowić się, jak bardzo praktyczny jest to zakup w konkretnym analizowanym przypadku. Od tego zależy przede wszystkim to, czy dokonać zakupu, ale też jak go rozliczyć.

 

Rozliczenie rachunkowe

Pod względem rachunkowym sprawa jest dość prosta. Zasadnie zakupione zwierzę na potrzeby firmy należy traktować jako środek trwały – inwentarz żywy. Należy jedynie wskazać jego amortyzację, czyli klasyfikację. Dzięki niej można ocenić, przez jaki czas ten środek trwały będzie wymagał nakładów finansowych celem utrzymania go w odpowiednim stanie.

W przypadku zwierząt należy szczególnie wziąć pod uwagę wartość zakupu oraz przewidywaną długość życia zwierzęcia.

Dlaczego to robić? Tak jak w przypadku środków trwałych – jak komputery czy drukarki, posiadające określoną żywotność i optymalny czas wymiany na nowe – tak też dla zwierząt należy określić horyzont czasowy. Celem amortyzacji jest ustalenie okresu, przez jaki dane zwierzę będzie spełniało cele stojące za jego zakupem. Zakup tuszy do drukarki nabytej 35 lat temu byłby bezzasadny, ponieważ nawet najlepsza drukarka po takim czasie już nie działa.

Przy zakupie psa stróżującego zasadne będzie dodatkowo posłanie go na szkolenie w pierwszych miesiącach życia. Dzięki takiemu wydatkowi będzie spełniał określone cele i przynosił firmie zysk lub zapobiegał stracie. Niezasadne byłoby jednak wysyłanie schorowanego, wieloletniego psa na szkolenie, którego misją jest dalsze stróżowanie.

 

Rozliczenie podatkowe zakupu zwierząt na firmę

Sprawa ma się nieco trudniej przy rozliczeniu podatkowym. Zakup zwierząt na firmę, który służy poprawie wizerunku czy upiększeniu siedzimy (na przykład akwarium z rybkami), nie może być zaliczony jako koszty podatkowe. Analogicznie do innych kosztów reprezentacji.

Celem ustalenia sposobu działania w konkretnym przypadku warto zapoznać się z udostępnionymi interpretacjami:

 

Zwierzęta hodowlane

Zupełnie inaczej ma się sprawa zwierząt hodowlanych, zakupionych w działalności rolniczej, która zwykle nie prowadzi się pełnej księgowości. Zakup zwierząt do własnej hodowli (np. psów rasowych) nie rodzi obowiązku zakładania działalności gospodarczej, a jedynie obowiązek zgłoszenia działalności w ramach Działu Specjalnej Produkcji Rolnej oraz rozliczenia podatku na druku PIT 6.

Oczywiście można założyć działalność związaną z hodowlą zwierząt, np. psów czy kotów rasowych, i rozliczać wtedy wszystkie koszty związane z ich zakupem, sprzedażą oraz utrzymaniem na zasadach opisanych powyżej.

Zespół Biura Rachunkowego Taxo

Zespół Taxo to eksperci w dziedzinie nowoczesnej księgowości i doradztwa, oddani świadczeniu usług o najwyższej jakości. Wierzymy w indywidualne podejście do każdego przedsiębiorcy, dopasowując nasze rozwiązania do ich unikalnych potrzeb. Dzięki temu pomagamy naszym klientom efektywnie zarządzać finansami i odnosić sukcesy w biznesie.

Zapraszamy do indywidualnej konsultacji.

Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i pomożemy Ci znaleźć najbardziej efektywne rozwiązania dla Twojego biznesu.

Dołącz do naszego newslettera

i zyskaj bezpłatny dostęp do najnowszych informacji z branży księgowej, podatkowej oraz prawnej, aktualnych trendów w kryptowalutach i niezbędnych porad dla Twojego biznesu. Bądź na bieżąco i nie przegap żadnej ważnej zmiany, która mogłaby wpłynąć na Twoją firmę. Z nami zawsze będziesz krok przed konkurencją!