Pożyczka pracownicza to rozwiązanie, które ma szereg zalet i wad – zarówno dla pracownia, jak i firmy. Z jednej strony jest elementem pakietu benefitów pracowniczych. To wymierna korzyść dla pracownika i argument za wyborem danego pracodawcy. Jednocześnie jest to też forma zobowiązania, które może się okazać trwalsze niż tylko umowa o pracę.

Z perspektywy pożyczkodawcy taka pożyczka jest efektywnym narzędziem pozyskiwania pracowników. Pomaga też w utrzymaniu ich motywacji i zaangażowania. Z drugiej strony to jednak potencjalne ryzyko.

Zarówno przed udzieleniem, jak też przed podjęciem pożyczki dla pracowników, warto dokładnie zrozumieć zasady jej funkcjonowania. Przyjrzyjmy się więc wadom i zaletom oprocentowanych pożyczek pracowniczych, udzielanych ze środków obrotowych.

 

Zalety pożyczek pracowniczych

Oprocentowana pożyczka udzielona pracownikowi ze środków obrotowych niesie ze sobą szereg korzyści. Przede wszystkim zapewnia pracownikom łatwiejszy dostęp do finansowania w przypadku nagłych potrzeb. Bardzo często pracownicy potrzebują pilnego wsparcia finansowego w sytuacji nieprzewidzianych wydatków. Taka oprocentowana pożyczka to nie tylko łatwiejsza procedura, ale także oszczędność finansowa. Dzięki niej pracownik unika drogich pożyczek konsumenckich lub kredytów bankowych, które dodatkowo obciążałyby jego budżet.

Jedną z największych zalet kredytu pracowniczego jest to, że pracodawca pobiera raty z pensji pracownika. Pracownik nie musi pamiętać o regularnych spłatach, ani martwić się o terminowość, ponieważ spłata odbywa się automatycznie.

Oprocentowana pożyczka pracownicza udzielana jest często na preferencyjnych warunkach. Stopy procentowe są zwykle niższe niż w przypadku tradycyjnych źródeł finansowania, co przekłada się na oszczędności dla pracownika. Ale to nie wszystko! Kolejną zaletą jest elastyczność spłaty. Pożyczka udzielona przez firmę może być łatwiejsza do spłacenia w porównaniu do tradycyjnych kredytów bankowych. Pracodawca może zapewnić pracownikowi elastyczny harmonogram spłat, dopasowany do jego indywidualnych możliwości finansowych.

Ponadto kredyt pracowniczy jest udzielany na podstawie zatrudnienia, a nie zdolności kredytowej pracownika. To oznacza, że osoby, które nie mają silnej historii kredytowej, mogą uzyskać pożyczkę bez konieczności spełniania wygórowanych wymagań bankowych.

Zaletą pożyczek pracowniczych dla pracodawcy jest nie tylko pozyskanie i utrzymanie danego pracownika. Takie pożyczki stanowią także element employer brandingu, który jest ważną wartością dla długoterminowego rozwoju firmy. Coraz więcej pracodawców – niezależnie od branż – zaczyna dostrzegać jego znaczenie. Widać to choćby po coraz większej ilości agencji marketingowych nastawionych wyłącznie na ten wymiar brandingu.

 

Wady pożyczek pracowniczych

Jedną z głównych wad pożyczki pracowniczej jest to, że zobowiązuje pracownika do pozostania w aktualnym miejscu pracy. Decyzja o zmianie pracy wiązałaby się z koniecznością natychmiastowej spłaty całej pożyczki. Może to stanowić ograniczenie dla pracowników, którzy chcieliby rozwijać się zawodowo i poszukiwać nowych możliwości w innych miejscach.

Istnieje również ryzyko nadużywania systemu pożyczek przez pracowników, którzy korzystają z pożyczek pracowniczych bez rzeczywistej potrzeby finansowej. Takie nadużycie może prowadzić do nieodpowiedzialnego zarządzania finansami oraz dodatkowego obciążenia dla firmy.

Udzielanie pożyczek pracownikom może również mieć długoterminowe skutki dla płynności finansowej firmy. Szczególnie w przypadku, gdy pożyczki udzielane są jednocześnie dużej ilości pracowników. Konieczność regularnego uzupełniania środków może negatywnie wpływać na zdolność firmy do realizacji innych zobowiązań finansowych.

 

Pożyczka pracownicza a podatek od czynności cywilnoprawnych

Oprocentowana pożyczka od pracodawcy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jest to spowodowane tym, że zazwyczaj jedna ze stron pożyczki podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług lub jest zwolniona z tego podatku. Wówczas pożyczkobiorca będzie zwolniony od zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

 

Podatek dochodowy w przypadku pożyczek dla pracowników

Pożyczka oprocentowana na preferencyjnych warunkach nie generuje dodatkowego dochodu dla pracownika. Jest tylko jeden warunek: pracodawca nie prowadzi działalności gospodarczej związanej z udzielaniem pożyczek.

Michalina-Behrendt-Budych

Prezes Zarządu
Główna Księgowa

Doświadczona specjalistka z obszaru rachunkowości i finansów. Obecnie pełni funkcję Prezesa Zarządu oraz Głównej Księgowej w Biurze Rachunkowym TAXO. Pasję do rachunkowości rozwija od 2013 roku, zdobywając cenne umiejętności w różnych firmach. Kładzie nacisk na ciągły rozwój, uczestnicząc aktywnie w szkoleniach i wydarzeniach branżowych, wierząc, że zawsze istnieje możliwość znalezienia rozwiązania.

Więcej informacji o Michalinie

Zapraszamy do indywidualnej konsultacji.

Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i pomożemy Ci znaleźć najbardziej efektywne rozwiązania dla Twojego biznesu.

Dołącz do naszego newslettera

i zyskaj bezpłatny dostęp do najnowszych informacji z branży księgowej, podatkowej oraz prawnej, aktualnych trendów w kryptowalutach i niezbędnych porad dla Twojego biznesu. Bądź na bieżąco i nie przegap żadnej ważnej zmiany, która mogłaby wpłynąć na Twoją firmę. Z nami zawsze będziesz krok przed konkurencją!