Fundacja Rodzinna a rozliczenie podatku CIT. Ten temat budził w ostatnim czasie wiele wątpliwości. Mamy już jednak oficjalne stanowiska organów podatkowych w odpowiedzi na niektóre zapytania podatników. W kontekście rozliczania podatku CIT przez Fundacje Rodzinne oficjalne stanowiska organów podatkowych stają się świetnym źródłem wiedzy. Rozjaśniają pewne aspekty, które wcześniej mogły być trudne do zrozumienia. Podatnicy zainteresowani byli m.in. kwestiami, które dotyczyły wypłacania świadczeń przez Fundację Rodzinną na rzecz beneficjentów. A także związanymi z tym skutkami podatkowymi.

 

Kiedy Fundacja Rodzinna płaci podatek?

  • Świadczenia dla beneficjentów: Fundacje Rodzinne są zobowiązane do zapłaty 15% podatku dochodowego od przekazanych lub postawionych do dyspozycji świadczeń na rzecz beneficjentów. Świadczenia te mogą przybierać różne formy, włączając w to środki pieniężne, rzeczy lub prawa. 
  • Rozwiązanie Fundacji Rodzinnej: w przypadku rozwiązania Fundacji Rodzinnej podatek dochodowy wynosi 15% od wartości mienia przekazanego w związku z rozwiązaniem.
  • Świadczenia w postaci ukrytych zysków: jeśli Fundacja Rodzinna dokonuje świadczeń w postaci ukrytych zysków, również one podlegają opodatkowaniu na poziomie 15%.

Fundacja Rodzinna a CIT: kogo obciąża podatek od świadczeń?

Organ podatkowy potwierdził, że 15% podatek dochodowy od osób prawnych jest naliczany od wartości świadczenia i obciąża majątek Fundacji Rodzinnej. Podatek CIT nie obciąża beneficjenta i wartości wypłacanego mu świadczenia. 

Fundacja Rodzinna a CIT: świadczenia dla beneficjentów w formie brutto czy netto?

Interpretacja podatkowa (0111-KDIB1-2.4010.261.2023.1.DP) jasno wskazała, że podateku CIT nie potrąca się z wartości wypłacanych świadczeń. Stąd też nie występuje tutaj pojęcie „brutto” czy „netto”. Beneficjent otrzymuje świadczenie w wysokości wynikającej ze statutu fundacji oraz innych zasad ustalania wartości świadczenia. Rozliczenie 15% podatku ryczałtowego CIT leży po stronie Fundacji Rodzinnej.

Fundacja Rodzinna a rozliczenie CIT: jaki majątek obciąża podatek od świadczeń? 

W odpowiedzi organu podatkowego (0111-KDIB1-2.4010.242.2023.1.DP) możemy przeczytać, że 15% podatek ryczałtowy CIT od wartości wypłacanych świadczeń nie obciąża beneficjentów ani ich majątku, ale obciąża majątek Fundacji Rodzinnej, obliczony bez wartości wypłacanych świadczeń.

Więcej o Fundacjach Rodzinnych – ich zakładaniu i opłacalności – przeczytasz tutaj.

Podsumowanie

Fundacja Rodzinna to istotne narzędzie do gromadzenia i zarządzania majątkiem, ale także ważny element działań filantropijnych i wspierania rodzin. Choć zazwyczaj działań Fundacji nie obejmuje podatek CIT, istnieją sytuacje, w których podatek ten jest wymagany. Warto pamiętać, że Fundacje Rodzinne są również płatnikami i podlegają obowiązkowi poboru podatku PIT.

Sytuacja ta nie dotyczy świadczeń, w których beneficjentem jest fundator lub osoba z tzw. grupy 0, czyli małżonek, zstępny, wstępny, pasierb, rodzeństwo, ojczym oraz macocha. Fundacje Rodzinne mają obowiązek złożyć deklarację podatkową w urzędzie skarbowym według ustalonego wzoru. Termin na złożenie deklaracji przypada na koniec trzeciego miesiąca roku następnego po roku podatkowym.

Szukasz wsparcia w prowadzeniu księgowości Fundacji Rodzinnej? Jesteśmy dla Ciebie! Zapraszamy do indywidualnej konsultacji i kontaktu: TUTAJ.

Zapraszamy do indywidualnej konsultacji.

Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i pomożemy Ci znaleźć najbardziej efektywne rozwiązania dla Twojego biznesu.

Dołącz do naszego newslettera

i zyskaj bezpłatny dostęp do najnowszych informacji z branży księgowej, podatkowej oraz prawnej, aktualnych trendów w kryptowalutach i niezbędnych porad dla Twojego biznesu. Bądź na bieżąco i nie przegap żadnej ważnej zmiany, która mogłaby wpłynąć na Twoją firmę. Z nami zawsze będziesz krok przed konkurencją!