Wiemy już dlaczego Polityka Rachunkowości jest ważna z perspektywy przedsiębiorcy. Co oznacza dla inwestora i analizy inwestorskiej? Czy inwestora interesuje sposób zarządzania finansami firmy, czy jedynie zysk, jaki przynosi? Czy w ogóle można rozdzielić te dwie zasadnicze kwestie? Sprawdźmy!

Kim jest inwestor?

Inwestor rzadko kieruje się jedynie intuicją czy ulega uniesieniom. Nie polega na obietnicach. Nie wierzy w rozbudowane prezentacje, jeśli nie widzi w nich danych. Inwestor analizuje rynek, ocenia kondycję i potencjał firmy, szacuje ryzyko – w oparciu o miarodajne parametry. Ryzyko może być duże, może się zwrócić lub nie, może się okazać klapą. Ale nigdy nie jest ślepe. Od czego więc inwestor zaczyna swoją ocenę? Właśnie od zdolności finansowych podmiotu, w który ma zainwestować.

Przykład:

Jeśli pożyczamy pieniądze bliskim, motywacje osobiste (jak chęć pomocy) ścierają się z trzeźwą oceną i doświadczeniem: czy potrzebujący ma tylko chwilowy problem (ale ma potencjał do spłaty) czy jednak jest jak worek bez dna, z którego nigdy nie doczekamy się zwrotu? Jeśli nieznajomy zaczepi nas na ulicy – nie, nie pożyczamy ludziom, których nie znamy. Banki także nie udzielają pożyczek każdemu – możliwie dogłębnie sprawdzają zdolności kredytowe. Zwłaszcza przy poważnych kredytach, np. hipotecznych. Zwłaszcza po kryzysie pożyczek hipotecznych w USA w latach 2007-2009.

Jeśli tak racjonalnie podchodzimy do pożyczek, to o ile dogłębniejsza musi być analiza inwestorska?

 

Potencjał firmy dla inwestora

Jeśli inwestor ocenia potencjał firmy, podstawowym kryterium będzie dobrze prowadzona Polityka Rachunkowości. Dlaczego? Ponieważ tylko poprzez Politykę Rachunkowości można trzymać finanse w ryzach i oceniać jej wartość miarodajnie – jak opisywaliśmy we wcześniejszym wpisie na naszym blogu.

Analiza inwestorka dotycząca polityki rachunkowości firmy jest kluczowym elementem oceny kondycji finansowej i wiarygodności danej spółki. Polityka rachunkowości firmy obejmuje zbiór zasad, procedur i wytycznych dotyczących sposobu, w jaki firma sporządza i prezentuje swoje sprawozdania finansowe. Jest to istotne dla inwestorów, ponieważ wpływa na sposób prezentacji informacji finansowych oraz ocenę rentowności, płynności finansowej i stabilności firmy.

 

Oto kilka kluczowych aspektów analizy inwestorskiej dotyczącej Polityki Rachunkowości firmy:

  1. Konsekwencja i zgodność z zasadami rachunkowości: Inwestorzy oceniają, czy polityka rachunkowości firmy jest spójna z powszechnie przyjętymi zasadami rachunkowości, takimi jak Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) lub lokalne standardy rachunkowości. Niespójności mogą budzić wątpliwości co do wiarygodności prezentowanych danych finansowych.
  2. Skomplikowanie i transparentność: Inwestorzy analizują, czy polityka rachunkowości firmy jest zrozumiała i transparentna. Zbyt skomplikowane lub trudne do zrozumienia zasady mogą utrudnić ocenę finansów firmy.
  3. Wpływ na wskaźniki finansowe: Inwestorzy badają, jak polityka rachunkowości wpływa na kluczowe wskaźniki finansowe, takie jak zysk netto, zysk operacyjny, aktywa, zobowiązania i kapitał własny. Zmiany w polityce rachunkowości mogą znacząco wpłynąć na interpretację wyników finansowych.
  4. Zmiany w polityce rachunkowości: Inwestorzy analizują historię i naturę zmian w polityce rachunkowości firmy. Ważne jest, aby zrozumieć, dlaczego i w jaki sposób firma dokonuje takich zmian i jak wpływają one na sprawozdania finansowe.
  5. Ryzyko i konsystencja: Inwestorzy oceniają, jak polityka rachunkowości wpływa na ryzyko finansowe firmy oraz czy jest zachowana konsystencja w jej stosowaniu w czasie.
  6. Elastyczność i dopasowanie do strategii firmy: Inwestorzy zwracają uwagę na elastyczność polityki rachunkowości i jej dopasowanie do strategii firmy. Czy polityka rachunkowości wspiera cel strategiczny firmy i czy pozwala na adekwatne odzwierciedlenie jej działalności w sprawozdaniach finansowych.

Jak szukać inwestora?

Jak dać inwestorowi maksimum gwarancji dla podjęcia inwestycji? W realiach przygniatającego natłoku ofert, start-up’ów, restrukturyzacji, nowych technologii oraz dynamicznych zmian rynkowych, cyberprzestępczości – liczy się przede wszystkim to, co realne. Realny plan finansowy, realny plan inwestycyjny, realna ocena rynkowa. Realna ocena kondycji firmy musi uwzględniać Politykę Rachunkowości. Zwłaszcza, jeśli jest prowadzona rzetelnie od początku istnienia firmy, a w uzasadnionych przypadkach podlega aktualizacji. Dlatego warto zadbać o nią już na poziomie wprowadzania brandu na rynek. Rzetelny wykaz przychodów i rozchodów, czytelnie rozplanowany bilans, inwestycje, prognozy zwrotu itd.

W realiach firm-wydmuszek, start-up’ów planujących komercyjny podbój Marsa i apek na długowieczność, to co jest naprawdę miarodajne dla inwestora, to rzetelna Polityka Rachunkowości. To na jej podstawie zaczyna się nie tylko rozmowa z inwestorem, ale także realne negocjacje. Poprzez właściwie zaplanowaną politykę rachunkowości, firma prezentuje rzetelne i zrozumiałe informacje dotyczące swojej sytuacji finansowej. Inwestorzy potrzebują klarownych danych, aby dokonać oceny kondycji finansowej firmy i zdecydować o potencjalnych inwestycjach. Polityka Rachunkowości jest nie tylko zbiorem zasad, ale także wizją przyszłości – jest nie tylko dowodem finansowej uczciwości, ale także realnym planem na przyszłość. Miarą rzetelności. Miarodajną podstawą dla inwestycji. Dobrze prowadzona Polityka Rachunkowości to podstawowe zabezpieczenie dla inwestora.

Dlaczego warto mieć Politykę Rachunkowości w firmie?

Polityka Rachunkowości zapewnia nie tylko korzyści wewnętrzne: jak podniesienie efektywności na poziomie struktury firmowej. To także budowanie statusu firmy w oczach inwestorów. Nawet jeśli dziś nie myślisz o dodatkowym kapitale – jutro może Ci się realnie przydać. Pod kątem inwestycji czy otwarcia na nowe rynki. To, co musisz zrobić dziś, to świadectwo swojego potencjału – Polityka Rachunkowości, prowadzona regularnie i długotrwale! To realny dowód możliwości Twojego biznesu!

Szukasz wsparcia w stworzeniu optymalnej – dopasowanej do potrzeb i sytuacji rynkowej – Polityki Rachunkowości? Stworzymy ją dla Ciebie! Umów się na rozmowę z naszymi ekspertami.

 

 

Michalina-Behrendt-Budych

Prezes Zarządu
Główna Księgowa

Doświadczona specjalistka z obszaru rachunkowości i finansów. Obecnie pełni funkcję Prezesa Zarządu oraz Głównej Księgowej w Biurze Rachunkowym TAXO. Pasję do rachunkowości rozwija od 2013 roku, zdobywając cenne umiejętności w różnych firmach. Kładzie nacisk na ciągły rozwój, uczestnicząc aktywnie w szkoleniach i wydarzeniach branżowych, wierząc, że zawsze istnieje możliwość znalezienia rozwiązania.

Więcej informacji o Michalinie

Zapraszamy do indywidualnej konsultacji.

Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i pomożemy Ci znaleźć najbardziej efektywne rozwiązania dla Twojego biznesu.

Dołącz do naszego newslettera

i zyskaj bezpłatny dostęp do najnowszych informacji z branży księgowej, podatkowej oraz prawnej, aktualnych trendów w kryptowalutach i niezbędnych porad dla Twojego biznesu. Bądź na bieżąco i nie przegap żadnej ważnej zmiany, która mogłaby wpłynąć na Twoją firmę. Z nami zawsze będziesz krok przed konkurencją!