Estoński CIT

Estoński CIT – prosty sposób na opodatkowanie dochodów Twojej firmy.

Jeśli prowadzisz firmę w Polsce, zapewne wiesz, jak skomplikowane może być rozliczanie podatków. Wprowadzony w 2021 roku estoński CIT to rozwiązanie, które ma na celu ułatwienie przedsiębiorcom opodatkowania swoich dochodów.

Przeczytaj także – Nowe obowiązki związane z KSeF >>>

Co to jest estoński CIT?

Estoński CIT, zwany również ryczałtem od dochodów spółek, to preferencyjny system opodatkowania firm podatkiem dochodowym od osób prawnych. Jedną z głównych zalet tego rodzaju podatku jest to, że firma nie musi płacić podatku dochodowego, dopóki zyski nie zostaną wypłacone wspólnikom. To oznacza, że nie musisz regularnie wpłacać zaliczek na podatek i rozliczać go na koniec roku, tak jak przy standardowym CIT.

Obowiązek podatkowy pojawia się dopiero w momencie, gdy zysk zostanie podzielony i wypłacony wspólnikom. Oznacza to, że dopóki zysk pozostaje w firmie i jest inwestowany, firma nie musi płacić podatku CIT.

Estoński CIT – kto może korzystać?

Estoński CIT może zostać wykorzystany zarówno przez takie spółki osobowe jak:

 • spółka komandytowa,
 • spółka komandytowo-akcyjna,

oraz kapitałowe:

 • spółka z ograniczoną odpowiedzialnością,
 • spółka akcyjna,
 • prosta spółka akcyjna.

Jednak podmioty te muszą spełnić szereg warunków aby móc skorzystać z takiego systemu opodatkowania. Są to m.in.:

 • posiadanie płaskiej struktury udziałowej,
 • wspólnikami muszą być osoby fizyczne,
 • nie może być więcej niż 50% przychodów pochodzących z źródeł pasywnych,
 • obowiązek zatrudnienia co najmniej trzech osób fizycznych,
 • spółka nie może być w stanie upadłości lub likwidacji,
 • uzyskiwanie nie więcej niż 50% przychodów pochodzących z odsetek, pożyczek, opłat leasingowych, wierzytelności, praw autorskich lub własności przemysłowej, a także transakcji z podmiotami powiązanymi, poręczeń czy gwarancji,
 • spółka nie może posiadać akcji innych spółek, udziałów w funduszach inwestycyjnych czy instytucjach wspólnego inwestowania.

Jeśli spółki spełnią wymagane warunki i zdecydują się skorzystać z tej metody rozliczeń, będą musiały powiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego o tym fakcie do końca pierwszego miesiąca roku podatkowego, w którym chcą przystąpić do systemu. Należy jednak pamiętać, że CIT estoński jest wybierany na cztery lata, z możliwością przedłużenia o kolejne cztery.

Stawki podatku

Stawka estońskiego podatku CIT jest wyższa niż w przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych. Mały podatnik oraz podatnik rozpoczynający działalność płacą 10%, a pozostali podatnicy 20%. W przypadku ogólnych zasad opodatkowania, stawka podatku dochodowego od osób prawnych wynosi odpowiednio 9% i 19%. Wypłacając dywidendę, wspólnicy są zobowiązani do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych. Przy estońskim CIT podatek ten jest pomniejszany o kwotę 90% podatku zapłaconego przez spółkę w przypadku małych podatników i spółek rozpoczynających działalność oraz o 70% podatku zapłaconego przez spółkę w przypadku pozostałych spółek. W celu łatwiejszego zobrazowania obliczania podatku w spółce na podstawie CIT-u estońskiego przyjrzyjmy się poniższym danym przedstawiającym system obliczania podatku u małego podatnika.

Opodatkowanie zysku spółki

podstawa do opodatkowania – 1 500 000

estoński CIT (10%) – 150 000

Opodatkowanie dywidendy

wypłacony zysk – 1 500 0000

podatek od dywidendy (19%) – 285 000

pomniejszenie podatku (90%) – 135 000

podatek od dywidendy po zmniejszeniu – 150 000

całkowity podatek (od zysku spółki + dywidendy) – 300 000 (20%)

Podsumowanie

Podsumowując, estoński CIT to bardzo preferencyjna forma opodatkowania firmy, jednak należy również pamiętać o kilku wadach takich jak np. brak możliwości łączenia z ulgą B+R, IP BOX lub brak możliwości włączenia spółki do grupy kapitałowej. Jest to coraz popularniejsza forma opodatkowania wśród przedsiębiorców, jednakże przed podjęciem decyzji o zastosowaniu tego rozwiązania, należy dokładnie przeanalizować czy firma spełnia szereg wymogów i warunków, które umożliwią skorzystanie z tego systemu podatkowego.

Przeczytaj także – Fundacja rodzinna – podatki >>>

Zapraszamy do indywidualnej konsultacji.

Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i pomożemy Ci znaleźć najbardziej efektywne rozwiązania dla Twojego biznesu.

Dołącz do naszego newslettera

i zyskaj bezpłatny dostęp do najnowszych informacji z branży księgowej, podatkowej oraz prawnej, aktualnych trendów w kryptowalutach i niezbędnych porad dla Twojego biznesu. Bądź na bieżąco i nie przegap żadnej ważnej zmiany, która mogłaby wpłynąć na Twoją firmę. Z nami zawsze będziesz krok przed konkurencją!