Rozliczenie podatkowe od przychodów ewidencjonowanych opodatkowanych ryczałtowo wymaga złożenia deklaracji PIT 28. Uwzględniając obecną skalę podatkową w stawkach 12% i 32% dla dwóch progów podatkowych z możliwością odliczenia zarówno ulg jak i kosztów; stwierdzić trzeba, iż korzystanie z ryczałtu przestało być opłacalne dla znacznego kręgu podatników.

Przeczytaj także – Wyższy podatek od nieruchomości w 2023 r >>>

Zmiana formy opodatkowania

Podatnicy którzy uznali za zasadne pozostanie przy ryczałcie i nie złożyli do 22 sierpnia oświadczenia o zmianie sposobu rozliczenia za nowe półrocze nadal mogą dokonać zmiany podatku ryczałtowego na skalę podatkową w rozliczeniu całego roku 2022r. Uczynić to trzeba w deklaracji rocznej. Do podjęcia decyzji przydatne jest ustalenie który ze sposobów rozliczenia roku 2022 jest korzystniejszy.

Jak wybrać Formę opodatkowania

W wyborze kierować się warto ogólnym założeniem, że na zmianie zasad podatkowych od 1 lipca podatnicy nie powinni stracić. W wielkim uproszczeniu wskazujemy, że zgodnie z art. 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym stawki ryczałtu wynoszą:

Dla podatników wykonujących wolny zawód określony w definicji art. 4 ust. 1 pkt 11 stosowana jest stawka przekraczająca pierwszy próg podatkowy tj. 17%. Natomiast podatek w ryczałcie 15% obowiązuje dla szerokiego katalogu enumeratywnie wskazanych rodzajów usług nie objętych definicją wolnego zawodu. Stawka 14% z kolei dotyczy podatników świadczących opiekę zdrowotną i usług architektoniczne, inżynierskie i projektowe. Opodatkowanie dla świadczących prace informatyczne następuje w stawce 12%. 

Nie trudno nie zauważyć, że stawki ryczałtu przy uwzględnieniu ulg i odliczeń mogą być mniej korzystne niż opodatkowanie w skali. Zatem ocena opłacalności sposobu rozliczenia prowadzi do wniosku, że ryczałt opłacalny jest dla tych którzy oscylują w bliskości progu w skali ze stawką ryczałtu na przychodzie i nie mają znacznych kosztów do odliczeń.

Dotyczy to np. podatników korzystających z 10% stawki przychodów ze świadczenia usług kupna i sprzedaży nieruchomości na rachunek własny. Podobnie dla przychodów z najmu przy którym ryczałt stanowi 8,5 %. (tu pamiętajmy, iż od dochodów za obecny rok ryczałt jest już obowiązkowy), czy też zbadań i pomocy społecznej – do kwoty 100 000zł i 12,5 % ponad tą kwotę oraz 8,5% – dla już szeregu usług w tym sprzedaży alkoholu, pożarnictwa, edukacji, kultury – tu nie obowiązuje limit kwotowy.

Wskazać jednocześnie trzeba, że podleganie zasadom opodatkowania przychodu stawkami 5,5, 3 i 2 %, czyli w szczególności rolnictwa i hodowli (poza podatkiem rolnym), działalności wytwórczej, budownictwa gastronomii czyni stosowanie skali zamiast ryczałtu dyskusyjnym. Oczywiście przy brakach ewidencji ryzyko objęcia stawką 8,5% pozostaje. 

Jak złożyć PIT 28

Ponadto warto wiedzieć, że deklaracjach składanych w roku 2023 utrzymana pozostaje ogólna zasada, iż zeznanie podatkowe PIT 28 składane jest przez podatników rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych z pozarolniczej działalności gospodarczej rozumianej również jako uczestnictwo w spółce nie będącej osobą prawną do wynikającego z art. 6 ust. 1 ustawy do limitu 2 000 000 euro dla przychodów samodzielnych lub wspólnych wspólników spółki. Przy czym przy działalności prowadzonej samodzielnie i w spółce rozliczenie tych dochodów następuje osobno (ust. 5 w art. 6).

Warto też przypomnieć zarządcom sukcesyjnym o dodatkowej deklaracji PIT 28S składanej przez przedsiębiorstwo w spadku o ile jest kontynuacja ryczałtu prowadzonego przez zmarłego przedsiębiorcę. 

Pomocne w samodzielnym złożeniu deklaracji powinno być skorzystanie ze strony internetowej fiskusa.

 

 

Adam Werner

Radca prawny

Kancelaria Graś i Wspólnicy

Praktykuje i posiada szerokie doświadczenie w wielu dziedzinach prawa, w tym w prawie cywilnym,administracyjnym, handlowym, prawie pracy, prawie spółek, prawie karnym i kontraktów,świadczeniu innej szeroko pojętej pomocy prawnej, prowadzeniu postępowań i reprezentowaniu klientów przed sądami, oferowaniu pomocy prawnej i porad opartych na asystach prawnych ramach umów z jednostkami samorządu terytorialnego w szczególności Miasta Stołecznego Warszawa,Miasta Płock oraz starostw w powiatach: garwolińskim, mińskim, piaseczyńskim, piastowskim,płockim.

Zapraszamy do indywidualnej konsultacji.

Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i pomożemy Ci znaleźć najbardziej efektywne rozwiązania dla Twojego biznesu.

Dołącz do naszego newslettera

i zyskaj bezpłatny dostęp do najnowszych informacji z branży księgowej, podatkowej oraz prawnej, aktualnych trendów w kryptowalutach i niezbędnych porad dla Twojego biznesu. Bądź na bieżąco i nie przegap żadnej ważnej zmiany, która mogłaby wpłynąć na Twoją firmę. Z nami zawsze będziesz krok przed konkurencją!