Zmiany w sprawie pobytu cudzoziemców w Polsce. Dnia 14 czerwca 2023r. Minister Zdrowia wydał Rozporządzenie w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego. Szeroko omawiana w mediach data 1 lipca 2023r. oznacza nie tylko zniesienie stan zagrożenia epidemicznego spowodowanego zakażeniami wirusem SARS-CoVid, lecz wywołała szereg skutków w postaci zmiany lub końca obowiązywania istotnych regulacji prawnych. 

Przeczytaj także – Rezydencja podatkowa – gdzie rozliczyć podatek >>>

Status cudzoziemców w Polsce

Jedną z najistotniejszych jest zmiana statusu cudzoziemców w Polsce. Oznacza to bowiem, iż z dniem 1 sierpnia 2023r. tj. wraz z upływem 30 dni od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego zakończą się przedłużone okresy uprawnień, ważności dokumentów oraz przedłużone terminy na realizację przez cudzoziemców określonych czynności. 

Taka zmiana statusu cudzoziemców była już zapowiadana min. w art. 17 ustawy z dnia 13 stycznia 2023 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 185), nie jest zatem zaskoczeniem; jednak planowane pierwotnie rozwiązania miały skutkować zmianą dnia 24 sierpnia 2023r.

Zezwolenie na pobyt w Polsce

Przypomnieć trzeba więc iż cudzoziemcy którzy przebywali i pracowali na terytorium RP na podstawie m.in. przedłużenia zezwolenia na pobyt, wizy, z dniem 1 sierpnia 2023 r., utracą prawo do dalszego legalnego pobytu na terytorium RP na podstawie tego wydłużonego terminu ważności uprawnień i w przykrej konsekwencji mogą zostać wobec nich podjęte czynności proceduralne, a w szczególności zobowiązanie ich do powrotu; o ile nie posiadają dokumentów potwierdzających legalność pracy i pobytu, lub nie rozpoczną w tym terminie procedury uzyskania tych dokumentów. Konieczne jest zatem wszczęcie niezbędnych procedur o ile wcześniej nie dopełniono tych formalności.

Wskazujemy na właściwe zapoznanie się z komunikatem Straży Granicznej w tym zakresie.>>>

Polskie prawo w sprawie cudzoziemców

Powyższy stan wynika min z:

Przeczytaj także – Koniec z covidem dla pracowników >>>

Adam Werner

Radca prawny

Kancelaria Graś i Wspólnicy

Praktykuje i posiada szerokie doświadczenie w wielu dziedzinach prawa, w tym w prawie cywilnym,administracyjnym, handlowym, prawie pracy, prawie spółek, prawie karnym i kontraktów,świadczeniu innej szeroko pojętej pomocy prawnej, prowadzeniu postępowań i reprezentowaniu klientów przed sądami, oferowaniu pomocy prawnej i porad opartych na asystach prawnych ramach umów z jednostkami samorządu terytorialnego w szczególności Miasta Stołecznego Warszawa,Miasta Płock oraz starostw w powiatach: garwolińskim, mińskim, piaseczyńskim, piastowskim,płockim.

Zapraszamy do indywidualnej konsultacji.

Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i pomożemy Ci znaleźć najbardziej efektywne rozwiązania dla Twojego biznesu.

Dołącz do naszego newslettera

i zyskaj bezpłatny dostęp do najnowszych informacji z branży księgowej, podatkowej oraz prawnej, aktualnych trendów w kryptowalutach i niezbędnych porad dla Twojego biznesu. Bądź na bieżąco i nie przegap żadnej ważnej zmiany, która mogłaby wpłynąć na Twoją firmę. Z nami zawsze będziesz krok przed konkurencją!