Podjęcie decyzji o skorzystaniu z usług doradcy podatkowego lub księgowego jest jednym z wyzwań, przed jakim stają przedsiębiorcy. Zarówno doradca podatkowy, jak i księgowy zajmują się kwestiami finansowymi firmy, jednak istnieją między nimi istotne różnice.

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy to specjalista od prawa podatkowego, który służy radą w kwestiach podatkowych. Między innymi pomaga w optymalizacji podatkowej, doradza w kwestiach związanych z rozliczeniem podatku dochodowego oraz reprezentuje swoich klientów przed organami podatkowymi. Pracuje on w firmie doradczej, kancelarii prawnej, biurze rachunkowym lub prowadzi własną działalność gospodarczą. W przypadku sporadycznych problemów związanych z podatkami można zdecydować się na jednorazowe skorzystanie z usług doradcy podatkowego.

Księgowy

Z kolei księgowy zajmuje się prowadzeniem ksiąg rachunkowych oraz obsługą finansową przedsiębiorstw. Polega to na prowadzeniu dokumentacji księgowej, analizie przepływu środków pieniężnych oraz sporządzaniu sprawozdań finansowych. Księgowy pracuje zazwyczaj w biurze rachunkowym lub w dziale księgowości firmy. Usługi księgowego są niezbędne dla każdego przedsiębiorstwa, niezależnie od wielkości czy branży.

Różnice między Księgowym a Doradcą podatkowym

Istotną różnicą między doradcą podatkowym a księgowym jest zakres ich kompetencji. Doradca podatkowy ma wiedzę o prawie podatkowym i może reprezentować swoich klientów przed organami podatkowymi. Księgowy nie ma uprawnień do reprezentowania firmy przed urzędem skarbowym i w sądach. Oznacza to, że w przypadku wizyty organów podatkowych w firmie, to doradca podatkowy będzie ją reprezentował a nie księgowy.

Kolejną różnicą między doradcą podatkowym a księgowym jest stopień specjalizacji. Doradca podatkowy skupia się wyłącznie na zagadnieniach podatkowych, podczas gdy księgowy zajmuje się szerokim zakresem tematów finansowych, takich jak budżetowanie, planowanie finansowe czy analiza kosztów.

W przypadku zdecydowania się na skorzystanie z usług doradcy podatkowego, warto pamiętać o tym, że doradca podatkowy jest zawodem regulowanym. Oznacza to, że przed podjęciem wykonywania zawodu doradcy podatkowego, należy spełnić określone wymagania formalne i uzyskać stosowne uprawnienia. W Polsce, do wykonywania zawodu doradcy podatkowego wymagane jest ukończenie studiów wyższych oraz zdanie egzaminu państwowego przed Komisją Egzaminacyjną ds. Doradztwa Podatkowego. Ponadto, doradcy podatkowi są zobowiązani do regularnego podnoszenia swoich kwalifikacji poprzez udział w szkoleniach oraz do przestrzegania etyki zawodowej.

Korzystając z usług doradcy podatkowego, warto zwrócić uwagę na jego doświadczenie oraz referencje od innych klientów. Dobry doradca powinien być w stanie zaproponować optymalne rozwiązania podatkowe, które przynoszą korzyści dla klienta i nie naruszają prawa podatkowego. Ponadto, doradca powinien umieć tłumaczyć skomplikowane kwestie podatkowe w sposób zrozumiały dla klienta.

Warto również pamiętać, że koszty usług doradców podatkowych mogą być wysokie, ale w przypadku skorzystania z usług dobrego doradcy, koszty te powinny zwrócić się w postaci uniknięcia nadmiernych obciążeń podatkowych lub poprawy efektywności podatkowej firmy. Dlatego, przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z usług doradcy podatkowego, warto dokładnie przeanalizować korzyści i koszty takiego rozwiązania.

W dzisiejszych czasach, w związku z rosnącą złożonością przepisów podatkowych oraz obowiązkami rachunkowymi coraz więcej firm decyduje się na skorzystanie z usług zarówno księgowego, jak i doradcy podatkowego, aby zapewnić odpowiedni bilans finansowy. Księgowy zapewni pełną kontrolę nad rachunkami bankowymi i fakturami, podczas gdy doradca podatkowy pomoże Ci w optymalizacji podatkowej Twojej firmy. Zdecydowanie, który specjalista będzie najlepszy dla Twojej firmy, zależy od Twoich indywidualnych potrzeb i celów biznesowych.

Rezydencja podatkowa – gdzie rozliczyć podatek

Nadpłata lub strata podatkowa w przypadku przekształcenia na Prostą Spółkę Akcyjną

Zapraszamy do indywidualnej konsultacji.

Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i pomożemy Ci znaleźć najbardziej efektywne rozwiązania dla Twojego biznesu.

Dołącz do naszego newslettera

i zyskaj bezpłatny dostęp do najnowszych informacji z branży księgowej, podatkowej oraz prawnej, aktualnych trendów w kryptowalutach i niezbędnych porad dla Twojego biznesu. Bądź na bieżąco i nie przegap żadnej ważnej zmiany, która mogłaby wpłynąć na Twoją firmę. Z nami zawsze będziesz krok przed konkurencją!