autor tekstu : Klaudia Wartecka

Od stycznia ubiegłego roku w życie weszły nowe przepisy w sprawie odliczenia składek zdrowotnych. Przepisy te umożliwiają odliczenie opłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców rozliczających się na podatku liniowym. Kwota ta jest limitowana i w zależności od wyboru przedsiębiorca może pomniejszyć podstawę opodatkowania lub odliczyć od dochodu składkę zdrowotną.

Dowiedz się więcej na temat składek ZUS członków prostej spółki akcyjnej

Składka zdrowotna a podatek liniowy – jakie odliczenie wybrać?

Podatnicy mogą odliczyć zapłaconą składkę na ubezpieczenie zdrowotne na dwa sposoby:

  • według art. 30c ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – odliczenie od dochodu, a więc składka zostaje odliczona od podstawy dochodu, na podstawie której oblicza się podatek do zapłaty;
  • według art. 23 ust. 1 pkt 58 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – składka zostaje zaliczona do kosztów uzyskania przychodów, tak jak inne dokumenty z tej kategorii np. faktura za najem biura.

Ujęcie składki zdrowotnej w kosztach uzyskania przychodu

Zdaniem Ministerstwa Finansów korzystniejszym rozwiązaniem dla przedsiębiorcy będzie ujęcie opłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne do kosztów uzyskania przychodów. Wysokość składki naliczana jest na podstawie dochodu, a zaliczając ją do kosztu przedsiębiorstwa automatycznie taki dochód zostaje obniżony, dzięki czemu podstawa wymiaru składki zdrowotnej zostaje obniżona.

Natomiast jeśli wybierzemy drugą opcję, a więc odliczenie składki zdrowotnej od dochodu obniżeniu podlega jednie podatek dochodowy. Oznacza to,  że przedsiębiorca może pomniejszyć dochód jedynie o kwotę, która nie przekracza osiągniętego w danym okresie dochodu. Nie może w tym przypadku wystąpić strata.

Umowa o pracę a wypłata wynagrodzenia w kryptowalucie

Minimalna składka zdrowotna w 2023 roku dla podatku liniowego

Składka zdrowotna dla osób rozliczających się taką formą opodatkowania nie może być niższa niż 9% minimalnego wynagrodzenia. Warto przypomnieć, że minimalne wynagrodzenie w roku 2023 wynosi 3 490 zł. Zatem minimalna składka będzie wynosić: 3 490 zł x 9% = 314,10 zł. Dopiero po przekroczeniu kwoty dochodu
z działalności gospodarczej > 6 410,11 zł składkę opłaca się w wysokości 4,9%.

Składka zdrowotna – ile będzie można odliczyć w 2023

W bieżącym roku podatkowym wzrósł limit odliczenia składki zdrowotnej przez osoby opodatkowane liniowo do 10 200 zł rocznie. Oznacza to, że taką kwotę rocznie będzie można odliczyć od dochodu lub zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu maksymalnie przez podatnika. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku kwota maksymalna do odliczenia wynosiła 8 700 zł i była o 1 500 zł niższa.

Podstawą dla nowej wysokości składek jest obwieszczenie Ministra Finansów z 12 grudnia 2022 r. (M.P 2022, poz. 1238).

 

Klaudia Wartecka

Koordynator działu spółek

Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu posiada magisterium z prawa i finansów, audytu i podatków. Była Redaktor Naczelna magazynu „Challenger . Obecnie zajmuje stanowisko Koordynatora działu spółek i Samodzielnej Księgowej w Biurze Rachunkowym TAXO. Jej wszechstronne doświadczenie stanowi cenny wkład w rozwój firmy. Klaudia to pasjonatka nauki i profesjonalistka wspierająca stabilność i sukces w dziedzinie finansów i zarządzania spółkami.

 

Zapraszamy do indywidualnej konsultacji.

Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i pomożemy Ci znaleźć najbardziej efektywne rozwiązania dla Twojego biznesu.

Dołącz do naszego newslettera

i zyskaj bezpłatny dostęp do najnowszych informacji z branży księgowej, podatkowej oraz prawnej, aktualnych trendów w kryptowalutach i niezbędnych porad dla Twojego biznesu. Bądź na bieżąco i nie przegap żadnej ważnej zmiany, która mogłaby wpłynąć na Twoją firmę. Z nami zawsze będziesz krok przed konkurencją!