Ministerstwo Finansów w sierpniu ogłosiło, że już w 2020 roku tradycyjne kasy fiskalne zastąpi aplikacja w telefonie. Rozpoczęto wtedy pracę nad projektem rozporządzenia w tej sprawie. Czy rok 2020 rzeczywiście okaże się rewolucyjny dla przedsiębiorców?

 

Kasa fiskalna w telefonie – jak to będzie działać?

Idea kas w postaci aplikacji w telefonie polega na tym, że tradycyjne kasy rejestrujące przybiorą postać oprogramowania. Przedsiębiorcy, którzy wciąż mają przed sobą wymianę kasy starego typu na urządzenie nowej generacji, z pewnością chętnie skorzystają z takiego rozwiązania. Aplikacja na telefon ma być bowiem tańsza od kasy rejestrującej online. Kasy fiskalne w tej formie mają zwiększyć efektywność działań administracji skarbowej w zakresie zwalczania nierejestrowanej sprzedaży detalicznej i uchylania się od opodatkowania w zakresie podatku VAT. System podatkowy zostanie zatem jeszcze bardziej uszczelniony. Ministerstwo Finansów szacuje jednak, że pozytywnie wpłynie to na warunki prowadzenia działalności gospodarczej przez mikroprzedsiębiorców, a także małych i średnich przedsiębiorców. Dodatkowo ograniczy nieuczciwą konkurencję.

 

Czego dowiemy się z nowego rozporządzenia?

Przygotowywane rozporządzenie jest kluczowe dla wdrożenia kas fiskalnych w formie oprogramowania. Ono określi bowiem grupy podatników, w odniesieniu do których możliwe będzie używanie kas, wymagania techniczne dla takich kas, a także sposób ich używania, w tym sposób prowadzenia ewidencji oraz sposób zakończenia ich używania w przypadku zakończenia działalności gospodarczej. Co jednak istotne, działanie kasy w postaci oprogramowania będzie wymagało nieco więcej czynności, niż tylko zainstalowanie jej na telefonie. Potem będzie trzeba jeszcze dokonać fiskalizacji tego oprogramowania oraz wpisać urządzenie do Centralnej Ewidencji Kas Rejestrujących. W ten sposób bowiem kasa fiskalna zyska certyfikat identyfikujący, a przedsiębiorca będzie mógł rejestrować prowadzoną sprzedaż.

 

Czy Ministerstwo Finansów przygotuje własną aplikację?

Warto również wspomnieć, że na razie Ministerstwo Finansów nie planuje skonstruowania własnego narzędzia dedykowanego nowym typom kas fiskalnych. Pozostawia w tym zakresie inicjatywę firmom informatycznym. Nie jest jednak wykluczone, że w przyszłości resort finansów przygotuje taką aplikację. Już przecież z powodzeniem wdrożona aplikację e-mikrofirma, która pozwala na sporządzanie i wysyłanie JPK_VAT.

 

Kiedy aplikacje wejdą do powszechnego użytku?

Na razie trudno przewidzieć czy rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących, mających postać oprogramowania rzeczywiście wejdzie w życie w 2020 roku. Na razie proces legislacyjny jest na etapie opiniowania. Uwagi do projektu złożyły już między innymi takie instytucje, jak: Główny Urząd Miar, Rada Działalności Pożytku Publicznego oraz Polski Komitet Normalizacyjny.

Zapraszamy do indywidualnej konsultacji.

Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i pomożemy Ci znaleźć najbardziej efektywne rozwiązania dla Twojego biznesu.

Dołącz do naszego newslettera

i zyskaj bezpłatny dostęp do najnowszych informacji z branży księgowej, podatkowej oraz prawnej, aktualnych trendów w kryptowalutach i niezbędnych porad dla Twojego biznesu. Bądź na bieżąco i nie przegap żadnej ważnej zmiany, która mogłaby wpłynąć na Twoją firmę. Z nami zawsze będziesz krok przed konkurencją!