Podwójne opodatkowanie w spółce – jak go uniknąć?

Jednym z głównych czynników, zniechęcających przedsiębiorców do wyboru spółki z o.o., jako formy prowadzenia działalności gospodarczej, jest podwójne opodatkowanie. Wielu przedsiębiorców jak mantrę powtarza hasła, że podwójne opodatkowanie to strata pieniędzy i spółka z o.o. się kompletnie nie opłaca. W tym artykule chcielibyśmy Cię jednak przekonać, że spółka z o.o. jest jedną z najkorzystniejszych form biznesu. Z kolei podwójnego opodatkowania można uniknąć, stosując kilka prostych zabiegów. Jak to zrobić?

Jakie podatki płacimy, prowadząc spółkę z o.o.?

Na początek zastanówmy się nad tym, jakie podatki płacimy, prowadząc spółkę z o.o. i czym właściwie jest to podwójne opodatkowanie. Pierwszym filarem obciążeń podatkowych jest CIT, czyli podatek dochodowy od osób prawnych. Spółka, jako osoba prawna, jest co do zasady zobowiązana do odprowadzania 19 procent swoich przychodów. Małe spółki oraz nowi podatnicy mogą natomiast niekiedy liczyć na 9 procent podatku. Warto jednak wiedzieć, że CIT nie jest jedynym obciążeniem, z którym możemy spotkać się w spółce z o.o. Kolejny podatek pojawi się wtedy, gdy wspólnicy będą chcieli wypłacić zyski ze spółki. To obciążenie będzie już miało formę PIT, czyli podatku dochodowego od osób fizycznych. Na tym właśnie polega podwójne opodatkowanie. Z jednej strony zysk uzyskuje spółka i płaci z tego tytułu CIT, a z drugiej strony zarabiają na tym wspólnicy, odprowadzając PIT. W obu przypadkach mówimy jednak dokładnie o tych samych zyskach.

Jak uniknąć podwójnego opodatkowania?

Co należy zatem zrobić, aby zapłacić tylko jeden podatek od osiągniętych zysków? Nie jest możliwe uzyskanie zwolnienia od któregokolwiek z podatków. Ze spółką z o.o. nierozerwalnie związany jest zarówno CIT, jak i PIT. Odpowiednia strategia działalności firmy, a zatem rozsądne planowanie wydatków, może nam jednak pomóc ograniczyć CIT praktycznie do „zera”. Spółka z o.o. niewątpliwie jest bardziej skomplikowaną formą, niż spółki osobowe albo jednoosobowa działalność gospodarcza. Mamy tutaj więcej obowiązków, ale również więcej możliwości. Jeżeli odpowiednio zaplanujemy wydatki, możemy osiągnąć nawet mniejsze obciążenia podatkowe, niż przy klasycznej, jednoosobowej działalności gospodarczej. Jak to zrobić?

Czym jest dochód?

Kluczem do odpowiedzi na pytanie: „jak uniknąć podwójnego opodatkowania?” jest przeanalizowanie zagadnienia dochodu. Dochód jest po prostu przychodem pomniejszonym o kwotę kosztów uzyskania przychodu. Jeżeli zatem wykazujemy bardzo wysokie koszty uzyskania przychodu, które w zasadzie równoważą się z samym przychodem, osiągniemy jedynie minimalny lub nawet „zerowy” dochód, co w konsekwencji pomniejszy nam podatek. Ograniczenie podwójnego opodatkowania skupia się zatem na odpowiednim zarządzaniu kosztami uzyskania przychodu, a także na wyborze odpowiedniej formy wypłaty środków ze spółki, która będzie wiązała się z najmniejszym podatkiem.

Jak zwiększyć koszty prowadzenia działalności?

Naszym celem będzie zatem maksymalizacja kosztów uzyskania przychodu. Co może stanowić taki koszt? Mamy tutaj nieograniczone możliwości. Mogą to być koszty zakupu towarów i usług, sprzętu, pojazdów, utrzymania biura, zatrudnienia pracowników. Oczywiście koszty te należy dopasować do specyfiki danej firmy. Łatwiej wykazać koszty tradycyjnej, wieloosobowej firmy, zatrudniającej kilkunastu pracowników, niż praktycznie jednoosobowej spółki, która w zasadzie opiera się na zdalnej współpracy, bez fizycznego kontaktu z klientem i bez kosztów zatrudnienia pracowników. Co ważne, atrakcyjną metodą na zyskanie wyższych kosztów jest najem. Ten wydatek stanowi dużą przewagę spółek nad jednoosobowymi działalnościami gospodarczymi, bo może istnieć tylko w odniesieniu do osób prawnych. Należy bowiem pamiętać, że przy JDG nie ma rozróżnienia między majątkiem firmy, a majątkiem jej właściciela. Z kolei spółka stanowi odrębny byt i ma swój własny majątek. Nie ma zatem przeszkód, aby jako wspólnik wynająć spółce swój własny lokal albo samochód. W tym przypadku kwota najmu jest swobodnie „wyprowadzona” ze spółki, a obciąża ją jedynie podatek dochodowy wspólnika.

Jak zoptymalizować PIT?

Wyżej wskazane rozwiązania dotyczą optymalizacji CIT. Podobne mechanizmy można zastosować również w odniesieniu do PIT, czyli indywidualnego obciążenia podatnika. W jaki sposób wypłaca się pieniądze ze spółki? W tym zakresie istnieją trzy podstawowe metody – w formie dywidendy, wynagrodzenia lub czynszu najmu. Dywidenda to po prostu klasyczna wypłata zysków, osiągniętych przez spółkę, na rzecz jej wspólników, proporcjonalnie do posiadanych udziałów. Następuje z reguły raz do roku albo kwartalnie – w zależności od ustaleń, dokonanych przez wspólników. Ona jednak następuje dopiero po odprowadzeniu CIT, a zatem stwarza podwójne opodatkowanie. Inną formą jest wynagrodzenie. Może ono zostać ustalone za wykonywanie przez wspólników określonej pracy lub zlecenia albo pełnienie funkcji członka zarządu. Forma umowy jest tutaj dowolna – dzieło, umowa o pracę lub kontrakt menadżerski. Rzecz jasna najmniejsze obciążenie podatkowe zapewni nam umowa o dzieło, a największe zatrudnienie na umowę o pracę. Przedsiębiorcami kierują jednak różne pobudki. Przy umowie o pracę zapłacimy więcej, ale za to mamy zagwarantowany pełen socjal. No i jest jeszcze najem, o którym wspominaliśmy już wcześniej.

Jak rozsądnie zaplanować wydatki spółki z o.o.?

Opracowując odpowiednią strategię działania firmy, należy zatem wziąć pod uwagę charakter danej działalności. O ile to możliwe, trzeba oszacować potencjalne zyski przedsiębiorstwa i „dopasować” do nich właściwy poziom kosztów. Oczywiście nie może być tak, że podniesiemy koszty działalności do takiego poziomu, że w zasadzie spółka będzie wykazywała nieustanną stratę. To najprawdopodobniej wzbudzi zainteresowanie organów podatkowych i narazimy się na niepotrzebną kontrolę z ich strony, a nawet zarzut sztucznego, fikcyjnego generowania kosztów. Dodatkowo, ciągłe bycie „na minusie” nie będzie sprzyjało nowym inwestycjom, szczególnie wtedy gdy zamierzamy ubiegać się o kredyt lub inną formę pozyskania finansowania projektu.

Optymalizacja podatkowa – zaufaj specjalistom

Planowanie podatkowe nie należy do łatwych, dlatego kwestie te warto oddać w ręce specjalistów. Biuro rachunkowe TAXO zadba o każdy szczegół. Opracujemy dla Ciebie optymalny system, gwarantujący maksymalny zysk z prowadzonej działalności. Pokażemy Ci, że forma spółki z o.o. to jedna z najkorzystniejszych form biznesu, która daje ogromne możliwości, a jednocześnie zapewnia oczekiwany poziom bezpieczeństwa. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług!

Zapraszamy do indywidualnej konsultacji.

Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i pomożemy Ci znaleźć najbardziej efektywne rozwiązania dla Twojego biznesu.

Dołącz do naszego newslettera

i zyskaj bezpłatny dostęp do najnowszych informacji z branży księgowej, podatkowej oraz prawnej, aktualnych trendów w kryptowalutach i niezbędnych porad dla Twojego biznesu. Bądź na bieżąco i nie przegap żadnej ważnej zmiany, która mogłaby wpłynąć na Twoją firmę. Z nami zawsze będziesz krok przed konkurencją!