Kryptowaluty cały czas zyskują na popularności. Aby pozyskać walutę cyfrową, dokonujemy transakcji na giełdzie kryptowalutowej bądź „wykopujemy” je za pomocą koparki do kryptowalut. Jak zaksięgować taki sprzęt?

Jak zaksięgować koparkę do kryptowalut?

Zanim przejdziemy do meritum, należy wyjaśnić czym tak właściwie jest „mining”, czyli kopanie kryptowalut. Proces ten polega na rozwiązywaniu bardzo skomplikowanych problemów matematycznych za pomocą koparek do kryptowalut. Koparka udostępnia swoją moc obliczeniową w sieci, dzięki temu rozwiązywane są problemy kryptograficzne.

Tak zwana koparka do kryptowalut to nic innego jak komputer o dużej mocy obliczeniowej. Moc tę określa się za pomocą hashy na sekundę, czyli ilości operacji wykonywanych na sekundę. Takie urządzenie kosztuje średnio kilkanaście tysięcy złotych.

Mając już swoją koparkę, czyli zaawansowany komputer, księgujemy ją jako składnik majątku sklasyfikowany pod kodem KŚT 491 Zespoły komputerowe. Należy również wprowadzić składnik majątku do ewidencji środków trwałych oraz poddać amortyzacji ze względu na jego wartość. Amortyzacja określonego środka trwałego może być jednorazowa lub liniowa, biorąc za podstawę podwyższony wskaźnik amortyzacji nie większy niż 2x (czyli 60%).

 

Odliczenie VAT od nabycia koparki do kryptowalut

Każdy podatnik może odliczyć VAT z faktury w odniesieniu, w jakim zakup ten jest związany ze sprzedażą opodatkowaną. Zgodnie z prawem podatkowym transakcje kryptowalutowe są objęte zwolnieniem z art. 43 ust. 1 pkt 7. Z tego powodu, kiedy kupujemy komputer, by wykorzystać go tylko do działalności zwolnionej z podatku VAT, nie mamy możliwości odliczenia VATu naliczonego.

Warto nadmienić, że koparki kryptowalut dające dużą moc obliczeniową, mogą być również wykorzystywane np. do renderowania filmów. Jeżeli dana osoba w ramach swojej działalności gospodarczej świadczy takie usługi, opodatkowane podstawową stawką VAT, może w takim przypadku rozliczyć VAT od zakupu. Ponadto, w takiej sytuacji można odliczyć VAT na podstawie tzw. współczynnika proporcji.

 

Zapraszamy do indywidualnej konsultacji.

Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i pomożemy Ci znaleźć najbardziej efektywne rozwiązania dla Twojego biznesu.

Dołącz do naszego newslettera

i zyskaj bezpłatny dostęp do najnowszych informacji z branży księgowej, podatkowej oraz prawnej, aktualnych trendów w kryptowalutach i niezbędnych porad dla Twojego biznesu. Bądź na bieżąco i nie przegap żadnej ważnej zmiany, która mogłaby wpłynąć na Twoją firmę. Z nami zawsze będziesz krok przed konkurencją!