Wiele osób zainteresowało się zagadnieniem rozliczenia przychodu z kryptowalut w momencie, gdy przyszło im złożyć PIT za poprzedni rok podatkowy. Jak poprawnie wypełnić formularz PIT? W jaki sposób należy uwzględnić w nim transakcje, dotyczące kryptowalut? Jak przeprowadzić rozliczenie bitcoinów?

 

Transakcje kryptowalutami w PIT

Rynek kryptowalut oferuje dwa sposoby nabycia bitcoina. Z jednej strony można je kupić na którejś z internetowych giełd. Z drugiej strony istnieje możliwość „wykopania” ich przy użyciu specjalnego sprzętu. Niewątpliwie za każdym razem po stronie podatnika powstaje określony przychód. W jaki sposób rozliczyć go w PIT? Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera żadnej regulacji, odnoszących się do transakcji kryptowalutami. Nic zatem dziwnego, że zagadnienie to było wielokrotnie poruszane w ramach wydawanych interpretacji podatkowych. Liczne dyskusje na ten temat nie przyniosły jednak porozumienia. Wciąż możemy się spotkać ze skrajnie różnymi stanowiskami w tym zakresie. Spróbujmy jednak to jakoś uporządkować.

 

Rozliczenie bitcoinów w ramach działalności gospodarczej

Sposób rozliczenia transakcji kryptowalutami w PIT będzie w dużej mierze zależał od tego, czy jest dokonywany przez osobę fizyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, czy też poza nią. W pierwszym przypadku przedsiębiorca powinien zadbać o posiadanie właściwego kodu PKD. Zasadne będzie wskazanie kodu 64.19.Z, oznaczającego pozostałe pośrednictwo pieniężne. Obrót kryptowalutami rozliczymy natomiast na podstawie wybranej formy opodatkowania przychodów z działalności. Możliwe jest skorzystanie z zasad ogólnych i stawek 18% lub 32% albo podatku liniowego i stawki 19%. Dodatkowo przedsiębiorca może uwzględnić koszty, poniesione w celu uzyskania przychodu, czyli na przykład zakup sprzętu (koparek bitcoinów), wydatki na energię elektryczną i tak dalej. Warto jednak zadbać o właściwe udokumentowanie tych kosztów. Jaki formularz będzie właściwy? Przedsiębiorcy powinni skorzystać z formularza PIT/B, a nadto w zależności od wybranej formy opodatkowania formularza PIT-36 lub PIT-36L.

 

Rozliczenie bitcoinów poza działalnością gospodarczą

Nieco bardziej skomplikowane może okazać się rozliczenie transakcji kryptowalutami poza działalnością gospodarczą. Jeżeli podatnicy są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę lub umów cywilnoprawnych i zaliczki na podatek dochodowy uiszcza za nich pracodawca, zasadne będzie wypełnienie formularza PIT-37. Podstawą do jego sporządzenia będzie natomiast formularz PIT-11, otrzymany od pracodawcy (płatnika składek). Jeżeli natomiast podatnicy uzyskują dodatkowo przychód ze sprzedaży kryptowalut, będą musieli skorzystać z formularza PIT-36, w którym uwzględnią zarówno przychody z tytułu umowy o pracę lub umów cywilnoprawnych, jak i przychody z transakcji kryptowalutami (oddzielnie). W jaki sposób wskazać moment powstania przychodu? Uznaje się, że tą chwilą jest zamiana bitcoina na walutę tradycyjną. Dodatkowo należy wskazać, że przychody z kryptowalut będą podlegały kategorii przychodów z praw autorskich i innych praw, wskazanych w art. 18 ustawy o PIT. Jednak w tym przypadku nie zastosujemy stawki 50% kosztów uzyskania przychodów, związanych z przeniesieniem praw autorskich.

 

 

 

Zapraszamy do indywidualnej konsultacji.

Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i pomożemy Ci znaleźć najbardziej efektywne rozwiązania dla Twojego biznesu.

Dołącz do naszego newslettera

i zyskaj bezpłatny dostęp do najnowszych informacji z branży księgowej, podatkowej oraz prawnej, aktualnych trendów w kryptowalutach i niezbędnych porad dla Twojego biznesu. Bądź na bieżąco i nie przegap żadnej ważnej zmiany, która mogłaby wpłynąć na Twoją firmę. Z nami zawsze będziesz krok przed konkurencją!