Jedynym sposobem pozyskiwania bitcoinów jest tak zwane kopanie. „Poszukiwacze” kryptowalut inwestują w drogi sprzęt, posiadający odpowiednie parametry do pozyskiwania danych (znajdowania ciągu znaków, spełniającego odpowiednie równanie), zatwierdzania nowych bloków i dołączania ich do istniejącego łańcucha (blockchain). Cały zabieg jest dość drogi i czasochłonny. Czy poniesione w ten sposób wydatki można jakoś rozliczyć? Jeżeli interesują Cię hasła: podatek bitcoin księgowość – ten artykuł jest dla Ciebie.

Koszty kopania bitcoinów

Wiele osób traktuje kopanie bitcoinów nie tylko jako hobby, ale również sposób na zarobek. Niejednokrotnie robią to w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Nabycie odpowiedniego sprzętu i konieczność ponoszenia opłat za prąd to spore koszty. Osoby zajmujące się biznesem kryptowalut chciałyby zatem te wydatki jakoś rozliczyć. Czy jest to możliwe? Czy tego typu wydatki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu? Czy zakup sprzętu i opłaty za prąd uzasadniają odliczenie VAT? Zanim rozpaczliwie zaczniesz wpisywać w wyszukiwarkę hasła: podatek bitcoin księgowość – zajrzyj do naszego artykułu.

Koszt uzyskania przychodu (podatek bitcoin księgowość)

 

Sprzęt, używany do pozyskiwania bitcoinów nazywany jest koparkami. To komputery o świetnych parametrach, pozwalające na przesyłanie ogromnej ilości danych. Jak rozliczyć taki zakup? Czy można go zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu? Zgodnie z art. 22 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, które jednocześnie nie podlegają wyłączeniu z art. 23 ustawy o PIT. Niewątpliwie wydatków na energię elektryczną oraz zakupu sprzętu nie znajdziemy w katalogu, wspomnianym w art. 23 ustawy o PIT. Czy jednak koszty te są ponoszone w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów? W ocenie większości prawników – tak. Warto jednak pamiętać o tym, że wszelkie dokonywane zakupy muszą mieć swoje odzwierciedlenie w dokumentach. Zakup sprzętu powinien zostać potwierdzony fakturą lub umową sprzedaży, jeżeli nabyto go od osoby, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Co do zakupu energii, dobrym pomysłem może okazać się założenie odrębnego licznika. Tak, by zużycie, dotyczące „koparek” nie budziło żadnych wątpliwości organów podatkowych.

Odliczenie podatku VAT (podatek bitcoin księgowość)

Należałoby się również zastanowić, czy zakup sprzętu oraz energii elektrycznej uzasadnia odliczenie podatku VAT. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, czy uznamy, że wydobycie bitcoinów podlega opodatkowaniu VAT. Wiele osób stoi na stanowisku, że kopanie kryptowalut nie jest odpłatnym świadczeniem usług oraz nie polega na dostawie towarów na terytorium kraju, a zatem nie podlega VAT. Z kolei sama sprzedaż kryptowalut objęta jest zwolnieniem, wskazanym w art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Biorąc pod uwagę powyższe, należałoby zatem uznać, że odliczenie podatku VAT nie przysługuje osobie, pozyskującej bitcoiny. Należy jednak zaznaczyć, że jest to kontrowersyjne i szeroko dyskutowane stanowisko.

Zapraszamy do indywidualnej konsultacji.

Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i pomożemy Ci znaleźć najbardziej efektywne rozwiązania dla Twojego biznesu.

Dołącz do naszego newslettera

i zyskaj bezpłatny dostęp do najnowszych informacji z branży księgowej, podatkowej oraz prawnej, aktualnych trendów w kryptowalutach i niezbędnych porad dla Twojego biznesu. Bądź na bieżąco i nie przegap żadnej ważnej zmiany, która mogłaby wpłynąć na Twoją firmę. Z nami zawsze będziesz krok przed konkurencją!