Kupowanie i sprzedawanie kryptowalut staje się z każdym dniem coraz bardziej powszechne. Kiedy handlujemy np. Bitcoinem pojawia się pytanie – jak to zaksięgować?

 

Jak zaksięgować kryptowaluty i Bitcoina?

Każdy może nabyć walutę elektroniczną (w tym Bitcoina) dokonując zakupu na giełdzie kryptowalut lub w procesie wydobywania. Samo nabycie Bitcoina nie podlega opodatkowaniu podatkiem PIT czy VAT. Kiedy natomiast dokonujemy sprzedaży kryptowalut, mamy obowiązek to wykazać.

 

Kupowanie kryptowalut

Jeżeli kupujemy wybraną kryptowalutę na potrzeby związane z działalnością gospodarczą, będzie ona stanowiła koszty uzyskania przychodu. Można zatem ująć do podatkowej księgi przychodów i rozchodów wydatek związany z kupnem Bitcoina. Zazwyczaj jedynym potwierdzeniem nabycia kryptowaluty będzie potwierdzenie przelewu. Dlatego tak istotne jest to, by można było na jego podstawie jasno stwierdzić, co jest przedmiotem transakcji. Tego typu wydatki księguje się w kolumnie 13 dowodem wewnętrznym. Wirtualne waluty są sklasyfikowane jako niematerialne, więc nie można księgować ich jako zakup towarów i materiałów handlowych.

 

Sprzedaż Bitcoina 

Jeśli zdecydujemy się sprzedać kryptowalutę, należy ująć taką transakcję w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, by prawidłowo wyliczyć zaliczkę na podatek dochodowy. Powinno to być poparte fakturą, gdy posiadamy dane zainteresowanego. W praktyce natomiast, portfele, z których korzystają użytkownicy nie posiadają żadnych innych danych poza numerem portfela. W takiej sytuacji, przychód wykazujemy na podstawie przelewu. Przeliczamy go po kursie NBP z dnia roboczego poprzedzającego przyjście środków na rachunek bankowy. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy, transakcje kryptowalutowe są zwolnione z VAT, co skutkuje przejściem na sprzedaż mieszaną.

 

Zapraszamy do indywidualnej konsultacji.

Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i pomożemy Ci znaleźć najbardziej efektywne rozwiązania dla Twojego biznesu.

Dołącz do naszego newslettera

i zyskaj bezpłatny dostęp do najnowszych informacji z branży księgowej, podatkowej oraz prawnej, aktualnych trendów w kryptowalutach i niezbędnych porad dla Twojego biznesu. Bądź na bieżąco i nie przegap żadnej ważnej zmiany, która mogłaby wpłynąć na Twoją firmę. Z nami zawsze będziesz krok przed konkurencją!