Trwają prace nad finalizacją wprowadzenia KSeF – Krajowego Systemu e-Faktur. W zakresie regulacji normatywnych opieramy się w tym zakresie min. na: Art. 106r ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r. poz. 685, z późn. zm.) oraz Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 grudnia 2021 r. w sprawie korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur.
System skorzystał z odstępstwa dopuszczonego decyzją wykonawczą Rady UE z 17 czerwca 2022r.
Musimy pamiętać, iż KSeF podlega ciągłej ewolucji. Efektem min. Konferencji uzgodnieniowej z 16 lutego 2023r. jest przesunięcie terminów obowiązkowości systemu z 1 stycznia 2024r. na 1 lipca 2024r. i wydłużenie tego terminu dla nievatowców do 1 stycznia 2025r. Utrzymanie dotychczasowej formy fakturowania z kas fiskalnych ma nastąpić do końca 2024r.
W konsekwencji musimy spodziewać się dalszych możliwych zmian; jednak dotychczas zmiany wydają się prowadzić do ograniczenia efektu rewolucji podatkowej. Co biorąc pod uwagę trudności wynikające ze zmian Polskiego Ładu zdaje się to być dobrym krokiem.
Czytaj także – Czym jest KSeF >>>
Co warto wiedzieć o Krajowym Systemie eFaktur
- korzystanie z systemu nadal jest dobrowolne,
- faktura tworzona jest w systemie fakturowania; następnie przekazywana do systemu właściwego, a nabywca pobiera ją wprost z systemu,
- normy zakładają uregulowanie w razie awaryjności systemu,
- utrzymana jest dopuszczalność faktury pozasystemowej dla podmiotów zagranicznych i miejsca świadczenia poza terenem RP.
- ominięcie systemu w tym procedury fakturowania awaryjnego (awaria systemu) skutkować może karą do 100% podatku lub 18,7% należności ogółem. Kary minimalne to 500 PLN dla pominięcia procedury awaryjnej wysyłki faktury lub 1000 PLN dla pominięcia systemu.
- korekty wymagają numeru systemowego, zatem korekta faktury w razie awarii wymaga wcześniejszego uzyskania tego numeru,
Korzyści wynikające z KSeF
- przechowywanie faktur w systemie – nie wymaga się osobnej archiwizacji w zakresie sprzedaży i co ważne również zakupu/kosztu,
- brak obowiązku składania jpk_fa,
- skrócenie czasu zwrotu podatku do 40 dni,
Innymi słowy – nie takie straszne KSeF jak je malują.
Adam Werner
Radca prawny
Praktykuje i posiada szerokie doświadczenie w wielu dziedzinach prawa, w tym w prawie cywilnym,administracyjnym, handlowym, prawie pracy, prawie spółek, prawie karnym i kontraktów,świadczeniu innej szeroko pojętej pomocy prawnej, prowadzeniu postępowań i reprezentowaniu klientów przed sądami, oferowaniu pomocy prawnej i porad opartych na asystach prawnych ramach umów z jednostkami samorządu terytorialnego w szczególności Miasta Stołecznego Warszawa,Miasta Płock oraz starostw w powiatach: garwolińskim, mińskim, piaseczyńskim, piastowskim,płockim.